Роздольська сільська об'єднана територіальна громада

Запорізька область, Михайлівський район

Питання легального оформлення трудових відносин та виплати заробітної плати не менше мінімального розміру встановленого державою є одним з найбільш актуальних питань сьогодення.

На жаль, багато працівників отримують офіційну зарплату меншу за мінімальну, що є явною ознакою прихованої зайнятості та виплати заробітної плати “у конверті”.

Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області постійно проводить аналіз та здійснює моніторинг відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування щодо дотримання вимог частини 5 статті 8 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`зкове державне соціальне страхування”.

Так, протягом 2021 року по Роздольській сільській територіальній громаді суб`єкти господарювання не здійснили доплату до мінімального страхового внеску по 23 застрахованим особам. Відповідно зарахування страхового стажу буде здійснено пропорційно сплаченим страховим внескам, у зв`язку з чим у розрахунок стажу для визначення права на пенсію увійде не повний робочий місяць.

Варто зазначити, що починаючи з 2022 року право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 29 років, а з 2028 не менше 35 років. Тому зарахування кожного місяця роботи до страхового стажу є досить важливим.

Згідно Закону України “Про Державний бюджет України на 2022 рік” з 1 січня поточного року мінімальна заробітна плата складає 6500 грн., а з 1 жовтня 2022 року - 6700 грн.

Відповідно мінімальний розмір єдиного соціального внеску, який необхідно сплатити для врахування періодів стажу при призначені пенсії з 1 січня складає 1430 грн., з 1 жовтня — 1474 грн.

Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області

Сьогодні кожен працюючий особисто за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua) має можливість одержати інформацію щодо нарахованої заробітної плати, щомісячного розміру сплачених внесків та страхового стажу.

З 1 січня 2021 року розмір мінімальної заробітної плати становить 6000,00 грн., з якої повинен бути сплачений єдиний соціальний внесок, мінімальний розмір якого становить 1320,0 грн.

Але деякі роботодавці ігнорують гарантований рівень мінімальної заробітної плати, бажаючи уникнути зайвих, на їхню думку, витрат - виплачуючи офіційну заробітну плату менше мінімальної або оформляють працівників на роботу погодинно на неповний робочий час, а решту виплачують «в конверті». Відповідно зарахування страхового стажу буде здійснено пропорційно сплаченим страховим внескам, у зв'язку з чим у розрахунок стажу для визначення права на пенсію увійде не повний місяць.

Також низька заробітна плата безпосередньо впливає на розрахунок коефіцієнту заробітку, який враховується при обчисленні пенсії. Як наслідок - застраховані особи втрачають частину майбутньої пенсії.

Таким чином, неоформлені належним чином трудові відносини між працівником та роботодавцем, позбавляють права громадян на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою.

Шановні роботодавці: своєчасно та в повному обсязі сплачуйте єдиний соціальний внесок відповідно до норм чинного законодавства.

Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області

З 1 жовтня 2021 року на виконання п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 849 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області проведено перерахунок пенсії особам, яким виповнилося 75 років.

Громадянам, яким виповнилося 75 років до досягнення 80-річного віку у разі, якщо розмір пенсій (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік, а саме 10340,35 грн., встановлено щомісячну виплату у розмірі 400,00 грн. 

Пенсіонерам, розмір пенсійних виплат яких з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) не досягає 2500,00 грн., які досягли 75 років до 80-річного віку та отримують пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» незалежно від виду пенсії; мають страховий стаж: чоловіки – 25 років, жінки 20 років надається щомісячна компенсаційна виплата у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

За результатами перерахунку в області встановлено щомісячну виплату у розмірі 400,00 грн. понад 39 тисячам пенсіонерам, які досягли 75-річного віку, в тому числі близько 2 тисяч пенсіонерів отримали збільшені пенсії до 2500,00 грн.

Перерахунки проведені за матеріалами пенсійних справ, без додаткових звернень пенсіонерів до Головного управління.

Добровільна участь у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні передбачена статтею 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058  (далі – Закон 1058) та впроваджена з 1 січня 2004 року.

У зв’язку з тим, що страховий стаж зараховується лише за умови сплати страхових внесків, людина яка не належала до категорії застрахованих осіб, може укласти договір про добровільну участь у соціальному страхуванні.

Правові норми, що регулюють обставини укладання та виконання відповідного договору визначені статтею 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р.  № 2464 (далі – Закон 2464).

Законом 2464 передбачено два види договорів про добровільну участь:

1. Страхування на майбутні періоди – означає що особи можуть взяти участь у добровільному страхуванні протягом строку, визначеному у договорі, але не менше одного року. Сплачувати єдиний внесок необхідно щомісяця у розмірі не менше мінімального страхового внеску (з 1 січня 2021 року - 1320 грн.).

2. Можливість одноразової сплати особою єдиного внеску за попередні періоди – особи можуть «докупити» страховий стаж за минулі роки (у тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року). При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладання договору, помножений на коефіцієнт 2. З 1 січня 2021 року розмір такого страхового внеску в місяць складає 2640 грн. (6000 грн*22%*2).

В той же час, сума сплаченого внеску не може бути більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої на дату укладення договору. З 1 січня 2021 року максимальний страховий внесок в розрахунку на місяць складає 19800 грн. (6000 грн*22%*15).

Таким чином, громадяни можуть «докупити» страховий стаж за умови, якщо вони не належали до категорії застрахованих осіб.

Для укладання договору необхідно звернутись до органів державної податкової служби за місцем реєстрації.

Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області

З 1 липня  у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму з 1769 до 1854 грн зросла мінімальна пенсія за віком та доплата за понаднормовий стаж.

Підвищено мінімальні пенсійні виплати для трудових пенсій, пенсій по інвалідності та пільгових категорій, інвалідів війни, учасників бойових дій, ліквідаторів і учасників ліквідації на ЧАЕС, шахтарів, пенсії за особливі заслуги перед державою.

Також зросли надбавки, доплати, які обраховуються у відсотках від прожиткового мінімуму (за понаднормовий стаж, догляд за непрацездатним членом сім’ї, мінімальні пенсії по втраті годувальника тощо).

Мінімальні пенсійні виплати інвалідам війни та інвалідам–ліквідаторам наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І, ІІ та ІІІ груп встановлені на рівні 650%, 525% та 360% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб відповідно, а також учасникам бойових дій  – на рівні 165%. Розмір пенсійної виплати зазначеної категорії осіб з початку року зріс за рахунок збільшення розміру державної адресної допомоги. 

Отже, мінімальні пенсійні виплати у осіб з інвалідністю внаслідок війни становлять:

- I групи - 12051,00 грн (збільшено на 552,50 грн);

- II групи - 9733,50 грн (збільшено на 446,25 грн);

- III групи - 6674,40 грн (збільшено на 306,00 грн).

Мінімальні пенсійні виплати у інвалідів - учасників ліквідації аварії на ЧАЕС становлять:

- І групи - 5283,9 грн (збільшено на 242,25 грн);

- II групи - 4727,70 грн (збільшено на 216,75 грн);

- III групи - 4171,50 грн (збільшено на 191,25 грн).

Для учасників бойових дій у період Другої світової війни, які досягли 85 років, мінімальна пенсійна виплата — 12051,00 грн.

Крім того, підвищено мінімальний розмір пенсій й іншим категоріям пенсіонерів. Зокрема шахтарям, які відпрацювали під землею не менш ніж
15 років чоловіки та 7,5 років жінки ті, яким мінімальні виплати встановлені на рівні 3-х прожиткових мінімумів для непрацездатних. Розмір пенсійної виплати зазначеної категорії осіб складає 5562 грн.

Також, підвищено мінімальні пенсійні виплати членам сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, призначені за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що встановлені на рівні 2-х прожиткових мінімумів. Розмір пенсійної виплати зазначеної категорії громадян становить 3708 грн.

Разом з тим, підвищено мінімальний розмір виплати одержувачам пенсій у зв’язку з втратою годувальника, що встановлений на рівні 100, 120 та 150 відсотків від прожиткового мінімуму в залежності від кількості утриманців
(1-го, 2-х, 3-х і більше). Розмір пенсійної виплати зазначеної категорії осіб з урахуванням державної адресної допомоги становить:

  • на одного утриманця – 1854 грн;
  • на 2-х утриманців – 2224,80 грн;
  • на 3-х і більше - 2781 грн.

У результаті перераховано пенсії понад 417 тис. осіб, середній розмір пенсійної виплати після підвищення становить 4 291,82 грн.

Крім того, з 1 липня на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 р. № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» громадянам, розмір пенсійної виплати яких не підвищувався з січня по липень 2021 року у зв’язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, не індексувалися на коефіцієнт 1,11, установлено щомісячну доплату у розмірі 100 гривень у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства.

Збільшені на 100 грн пенсії з 1 липня отримали
10,5 тис пенсіонерів області. Середній розмір пенсії даної категорії осіб після підвищення становить 4 885,15 грн.

Перерахунки відбулися автоматично, без особистого звернення пенсіонерів до Головного управління Пенсійного фонду в області.

На фінансування липневих перерахунків додатково спрямовано 11,7 млн грн.