Роздольська сільська об'єднана територіальна громада

Запорізька область, Михайлівський район

Високопатогенний грип птиці (ВПГ) — це інфекційна, високо контагіозна хвороба птахів, що викликається одним з штамів вірусу грипу типу А, характеризується явищами септицемії, ураженням органів дихання та травлення, може передаватися від хворої птиці  до людині, але випадків передачі вірусу «пташиного грипу» від людини до людини не виявлено. 

Хвороба призводить до високих економічних збитків пов'язаних зі знищенням хворих птахів, ліквідацією осередків захворювання, економічними обмеженнями. Вірус пташиного грипу вражає тільки птахів та свиней.

Природним резервуаром вірусу пташиного грипу є мігруючі водоплавні птахи. Вони найменш сприйнятливі до інфекції, а ось домашні птахи, включаючи курей, гусей та індиків, дуже сприйнятливі до її збудника, тому епізоотії смертельного грипу швидко поширюються серед них.

Зараження вірусом — повітряно-крапельно, аліментарно, контактно. Може викликати 100 відсоткову смертність серед птиці.

Інкубаційний період, у середньому 2-4 дні.

Фактори передачі — тара, корми, інкубаційні яйця, тушки, пір’я, обслуговуючий персонал, дикі птахи. Тривалий час вірус зберігається у фекаліях і тушках птиці, особливо за низької температури: при 40 С кілька тижнів, а при -600  С зберігає активність протягом декількох років.

З метою профілактики використовують  2 % їдкий розчин натру, 3 % розчин хлорного вапна, 5 % креолін, 5 % фенол, 2 % формальдегід, 2 % азотна кислота, 2 % ефір, 2 % хлороформ протягом 10–30 хв. Пряме сонячне проміння знезаражує вірус за 50–55 год., температура 55–60°С за 30–50 хв., а 65–70°С — за 5–2 хв.

Задля охорони господарств від занесення збудника грипу птиці керівники та спеціалісти птахогосподарств, незалежно від форм власності, зобов’язані суворо виконувати заходи, які передбачені Інструкцією з профілактики та ліквідації грипу птиці, затвердженої Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 17.10.2011 року № 547.

У разі виникнення перших ознак захворювання: відсутність апетиту у птиці, пригнічення, набряки в ділянці голови і шиї, ціанотичність слизових оболонок, гребінця та сережок, водянистий пронос, ураження органів дихання та раптова загибель великої кількості птиці, необхідно терміново  звернутися до ветеринарної служби Михайлівської районної державної лікарні ветеринарної медицини та її структурних підрозділів за місцем проживання.

Додаткову інформацію ви можете отримати за адресою: вул. Артезіанська, 8 смт Михайлівка або за телефонами: 2-29-64, 2-05-98.